Jean Claude

Jean-Claude Van Damme Biyografisi

Jean-Claude Camille François Van Varenberg, bilinen adıyla Jean-Claude Van Damme, Belçikalı yakın dövüş sporcusu ve aktör.

Küçük yaşlarda bale ve Shotokan stili karate yapmaya başladı. 18 ve 19 yaşında Avrupa orta siklet karate şampiyonu oldu. Kendini çelimsiz ve güçsüz bulduğu için Vücut Geliştirme idmanlarına başladı. Sonraki yıllarda Kickboks, Muay Thai ve Full Contact'a ağırlık verirken esneklik ve karate idmanlarını da aksatmadı. 99 kilodayken resmi olmayan bir Vücut Geliştirme organizasyonunda Mr.Belgium ünvanını aldı. Universal Studios'la yaptığı 6 filmlik anlaşma ile daha nitelikli ve daha büyük bütçeli projelerden önemli paralar kazanmaya başladı. Daha sonra senaryolarına katkıda bulunduğu ‘Lionheart’ Death Warrent ve ‘Double Impact’ Universal Soldier gibi aksiyon filmlerinde kariyerinin altın çağını devam ettirdi.

Van Damme, 4 farklı kadınla toplam 5 evlilik yapmıştır. İlk evliliğini Maria Rodriguez'le 1980–84, ikinci evliliğini Cynthia Derderian ile 1985–86 arasında yaptı. 1987'de vücut geliştirmeci Gladys Portugues'le evlenen Van Damme'ın Kris (d. 1987) ve Bianca (d. 1990) adlarında iki çocuğu oldu. 1994'te evlenip 1997'de resmen boşandığı Darcy LaPier'den 1995'te Nicholas adında bir oğlu daha olmuştur. Gladys Portugues'le 1999'da tekrar evlenmiştir